Blog

PON

PON

PON


PON Nedir?

PON “Pasif Optik Ağ” anlamına gelir. PON, fiber optik hatlar üzerinden veri ileten bir telekomünikasyon ağıdır. Merkezi bir konumdan birden fazla hedefe gönderilen verileri yönlendirmek için enerjisiz ayırıcılar kullandığından “pasif” tir.PON’lar, ISP’ler ve NSP’ler tarafından müşterilere İnternet erişimi sağlamak için uygun maliyetli bir yol olarak kullanılır. Bir PON noktadan çok noktaya (P2MP) sistem olduğundan, veri aktarımı bir noktadan noktaya ağdan daha verimli bir yol sağlar. Ana iletim hattı 32 ayrı hatta ayrılabilir ve bu da her bir hedefe doğrudan hat inşa etmekten çok daha az altyapı gerektirir.

Bir PON’un merkezi konumu aynı zamanda optik hat terminali (OLT) olarak adlandırılırken, ayrı hedeflere optik ağ birimleri (ONU’lar) denir. Binaların dışında sonlanan hatlara mahalleden fiber (FTTH) veya kaldırıma fiber (FTTC) denir. Binalara kadar uzanan hatlara fiber-bina (FTTB) veya fiber-the-home (FTTH) denir.

Tüm PON’lar optik kablolar ve elektriksiz ayırıcılar kullanıyor olsa da, birkaç farklı versiyon vardır. Aşağıda farklı PON türlerinin bir listesi bulunmaktadır.

APON – veri aktarmak için eşzamansız aktarım modunu (ATM) kullanan erken bir uygulama (1990’ların ortalarından)

BPON – OC-12 (STM-4) hattıyla aynı hız olan 622 Mbps veri aktarım hızlarını destekleyen ilk “geniş bant” PON

GPON – aşağı yönde 2.488 Gbps ve yukarı yönde 1.244 Gbps destekleyen “gigabit özellikli bir PON”; ITU G.984 standardı olarak da bilinir

EPON – en popüler PON uygulaması; veriyi aşağı ve yukarı akışta 10 Gbps’ye kadar Ethernet çerçeveleri olarak iletir;

GEPON veya IEEE 802.3 standardı olarak da bilinir