Blog

TV de Fiber Optik

TV de Fiber Optik

TV de Fiber Optik


Fiber Optik Kablo ile TV Sistemi

Fiber optik kablo ışığı taşıyan bir kablodur. Fiber kabloyu saç telinden ince içi aynalı bir boru gibi düşünebiliriz. Datalar ışık kaynağına dönüştürülür. Bu ışık kaynağını fiber kabloya verdiğinde aynalı boru içinde ışık ilerler. Data ışık kaynağı aynalardan yansıma yaptığı için sinyal kayıp oranı yok denecek kadar azdır. Bu sayede uzun mesafelere data taşıma olanağı verir. Hatta bu sayede datalar kıtalar arası taşınabilmektedir.

Peki, bizim TV sistemimizde ne gibi avantajlar getirebilir?

Önce karşılaştırmak için fiber öncesi nasıl yapılırdı bir göz atalım.
TV sistemi sinyallerini 200 metre civarı mesafelere taşımak için TRUNK QR540 kabloları kullanırdık. Bu kablolar çok hassas ve kolay kırılabilen kablolar olduğu için çekim sırasında çok hasar gördüğünde yeniden çekmek zorunda kalınıyordur. 100-150 metre civarı mesafeler için ise RG11 kullanarak sinyalleri dağıtırdık. Yine de bu kabloların yüksek sinyal kayıp oranları yüzünden mükemmel TV sistemi kurma imkânı vermezdi.

Toplu konutların ve Toplu villaların neden her çatısında çanak antenleri vardır?

Sebebi şudur. Her uydunun 4 ayrı polarite sinyali vardır. Örnek; Türksat 42 ve Hotbird 13 uyduları için 8 adet kablo gerekiyor, artı olarak Eutelsat 07(DIGITURK) için de 1 adet kablo gerekiyor ve böylece toplam 9 adet kablo gerekiyor. Yani Multiswitchlere 9 adet kablo gelmesi gerekiyor. İster blok apartmanlar olsun ister villalar olsun her Multiswitchlere 9 adet kablo çekilmesi gerekiyor.

Çanak kirliliğine önlemek için sitenin bir köşesine çanakları kurup buradan bloklara veya villalara 9 adet kablo döşemek zor, daha doğrusu imkânsız, ya da döşense bile verimsiz olacaktır. Bu sebepten dolayı her bloğun ve villanın çatısına 3’er adet çanak kurmak zorunda kalırız. Bu sitem çanak anten kirliliğine sebep olmaktadır. Özellikle villalar için az katlı oldukları ve çanak kurulacak yeri olmadığında baca kenarlarına montajı yapılan çanak antenleri görüntü kirliliğine neden olmaktadır.

Ayrıca çanakların çatılarda olmasından dolayı rüzgârdan çanakların ayarlarının bozulma sıklığı daha fazladır. Bu da sık sık çatılara çıkmayı gerektirir. Hatta villaların çatılarına çıkmak için evin içini kullanmak gerekiyor. Tüm bu sorunlardan ve verimsizlikten kurtulmanın yolu yeni nesil teknolojisi fiber optik kablo sistemidir.

Fiber Optik kablo bize hangi avatajları sağlıyor?
Fiber optik kablo çanakların sınırsız uzaklığa kurmamıza imkan sağlıyor. Bu sayede site içinde çanak kirliğine neden olmuyor. Tabi sitenin dışında çanak antenleri kurma imkanımız yok ancak sitenin en görünmeyen köşesine mesafe gözetmeden antenleri kurmamıza imkan veriyor.
Çanak antenlerin kurulacağı yerde merkez oluşturarak buradan tüm bloklara veya villalara fiber optik kablo çektiğimizde Multiswitchlerin başında sinyal kaybı yok denecek kadar bir kayıpla uydu sinyallerini taşımış oluyoruz. Artık bu Multiswitchten sonra daireye veya prize gidecek kablodaki sinyal kaybı ile uydu sinyalı iletmiş oluruz, buda kısa mesafeler olacağı için kayde değer bir kayıp olmayacaktır.