S.S.S

Fiber optik, insanın saç teli kalınlığında ve çok hassas üretilmiş saf bir cam ip üzerinden ışığın iletilmesi prensibiyle çalışan bir sistemdir.

Fiber internet yeni yeni yayılmaya başlayan bir teknoloji. Ülkemize geldiği tarihten bu yana konuyla ilgili altyapı çalışmaları devam etmekte. Öncelikle büyük şehirlerde başlatılan altyapı çalışmaları bugün artık Anadolu’nun diğer şehirlerine de yayılmaya başladı. Evinizde ya da iş yerinizde fiber internet kullanmak istiyorsanız fiber internet altyapı sorgulaması yapmanız gerekmektedir.

İnternet altyapı sorgulama işlemi her firmada farklı bir şekilde yapılıyor. TürkNet, Turkcell SuperOnline, KabloNet gibi firmaların sorgulamaları internet sitelerinden yapılıyor. Türk Telekom ise genellikle yeni fiber altyapı getirilen bölgelerdeki kullanıcılarını, bir bilgilendirme mesajının ardından fiber internet hizmeti sunuyor. Ancak yine de sitesinden sorgulama yapabilirsiniz.

Fiberin bulunduğunuz ev yada işyerine çekilmesine FTTH (Fiber to the home – Eve kadar fiber) denir. Bu altyapı çekilirken mahalleye telefondaki gibi fiber toplama dolabı konur fakat bu dolaba bakır telefon kabloları değil fiber kablolar olur. Bu dolaptan fiber kablo binaya çekilir. Binaya ince bir fiber bağlantı dolabı konulur. Bu dolaptan da fiber kablo evinize kadar çekilir. Servis sağlayıcı tarafından özel bir fiber modem verilir. 1000 Megabit hıza problemsiz bir şekilde ulaşılabilir.

Fiber ses, fiber teknolojisiyle avantajlı fiyatlara telefon görüşmesi yapmayı sağlayan sabit telefon hizmetidir. Ev telefonunu, numarası değişmeden Fiber internet sağlayacılarına taşıyanlar Fiber Ses keyfini yaşayabilirler.

Veri gereksinimi arttıkça bakır kablo veya kablosuz erişimde kaynaklanan veri kısıtlamaları fiber optik kablolarda söz konusu olmadığından. Nükleer patlamalardan etkilenmemesi. Gizlilik ve güvenlik sağlar. Fiber kablolardan bilgi çalmak mümkün değildir. Fiberin bunun gibi daha birçok avantajını sıralayabiliriz.

Işık hızında internet, fiber optik altyapı kullanılarak oluşturulmuş ve evlere kadar fiber uygulamaları için kullanılan bir slogandır. (Fiberin hızı, ışık hızına eşittir. Çünkü aktarım ışıktır.)

Öncelikle fiber altyapınızın olduğunu kontrol etmeniz lazım.Eğer fiber altyapınız yoksa da problem değil. Web sitemizden ya da iletişim kanallarımızdan bize ulaşarak yardım isteyebilirsiniz.Biz size hem fiber altyapı hizmetlerimizden hem de eve kadar fiber internet hizmetlerimizden yararlanacağınız bir hizmet sunmaktayız.